Напруга між Гайаною та Венесуелою зросла після того, як Венесуела проголосувала за анексію регіону Ессекібо на референдумі.

Президент Гайани Ірфаан Алі лібералізував економіку Гайани та хоче відродити відносини з США

Чи може багаторічна прикордонна суперечка перерости у війну?

У той час як Соціалістична об’єднана партія Венесуели (PSUV) протягом останніх тижнів просувала свої плани анексувати значну частину сусідньої Гайани, уряд Гайани ініціював арбітражний розгляд у Міжнародному суді ООН (ICJ) для вирішення давньої проблеми. прикордонний спір між двома державами.

1 грудня 2023 року Міжнародний суд ООН (МС) наказав Каракасу «уникати будь-яких дій, які можуть змінити поточну ситуацію в спірних районах Венесуели та Гайани».

Тим не менш, президент Ніколас Мадуро та його послідовники — відомі як чавісти на честь померлого засновника партії Уго Чавеса — забезпечили перемогу на референдумі у Венесуелі, офіційно повідомленому з більш ніж 90-відсотковим схваленням.

Одним із запитань виборців було те, чи повинна Венесуела ігнорувати рішення Міжнародного суду.

Відповідь більшості ? Так.

Які території знаходяться в центрі суперечки?

Венесуела прагне анексувати регіон Ессекібо, частини Гайани, розташовані на захід від річки Ессекібо, охоплюючи приблизно дві третини території країни. Гайана розміром майже з Велику Британію. Якщо Венесуела анексує регіон Ессекібо, Гайана зменшиться до площі, меншої за Шотландію.

Проте лише близько 125 000 людей із загального населення Гайани, яке становить 800 000, проживають у регіоні Ессекібо. Населення переважно складається з груп корінного населення та так званих «свинячих молотків», які, подібно до гарімпейросів у Бразилії, займаються незаконним видобутком золота та алмазів, розповів латиноамериканський історик Крістіан Цвік з університету Граца, Австрія. DW.

Новий вид заробітку в РФ винайшли заповзятливі жителі Непалу на російсько-українській війні

Ессекібо є частиною надзвичайно важкодоступної гірської місцевості Гвіанського щита, яка тягнеться від узбережжя Гайани, Сурінаму та Французької Гвіани, простягаючись далеко до Бразилії та Венесуели.

Регіон Гвіани здавна відомий своїми багатими природними ресурсами. У 2015 році американська компанія Exxon Mobil виявила величезні запаси нафти біля узбережжя Гайани, значна частина яких розташована в Ессекібо.

На чому ґрунтуються претензії Венесуели на Ессекібо?

Територіальна суперечка щодо Ессекібо виникла ще до того, як обидва штати зараз беруть участь.

Після прибуття Христофора Колумба до Південної Америки в 1498 році Іспанія заявила про свої претензії на північну частину субконтиненту.

«Однак регіон Гаяни ніколи не був ефективно колонізований іспанцями», — зазначив Квік.

Під час наполеонівських війн на початку 19 століття в Європі Іспанська імперія розпалася.

«Наприкінці XVIII століття Сполучене Королівство вже почало анексувати території тодішнього іспанського генерал-капітанства Венесуели, включаючи острів Тринідад і частини того, що зараз називається Ессекібо», — пояснив Майкл Зевске, історик, що спеціалізується на Карибському басейні. , в інтерв’ю DW.

Регіони Росії почали формувати прообрази своїх регіональних армій

Після Віденського конгресу 1814-1815 рр., спрямованого на відновлення порядку в Європі після епохи Наполеона, ці окуповані території залишилися під владою Великобританії, всупереч очікуванням, що вони повинні бути повернуті іспанцям і голландцям.

За словами Віктора Міхареса, політолога з Університету де лос Андес у Боготі, у хаотичний період державотворення нова незалежна Венесуела спочатку нехтувала своїми претензіями на малонаселену територію на крайньому південному сході країни, успадковану від іспанців Колумбію.

Спроба виправити це призвела до арбітражного рішення в 1899 році та міжнародно визнаного кордону. Однак «Венесуела відчувала себе недостатньо представленою в арбітражному суді в Парижі і відмовилася прийняти його.

Коли Гайана отримала незалежність у 1966 році, цей позов [Венесуели] було передано новоствореній державі», — сказав Міхарес DW.

У тому ж році венесуельський уряд підкріпив цю претензію, створивши військову базу на гвіянському острові Анакоко на річці Куюні, яка досі залишається під контролем Каракасу.

Чому Венесуела поновлює свої претензії на Essequibo зараз?

На тлі непопулярності свого уряду президент Венесуели Ніколас Мадуро використовує проблему Ессекібо як націоналістичний мотив для зміцнення своєї позиції, сказав Міхарес.

«Готуючись до виборів 2024 року та борючись за міжнародне визнання, Мадуро відновив ці історичні заяви», — додав він.

За словами Міхареса, часто згадувані відкриття запасів нафти в регіоні мають другорядне значення в цьому контексті, враховуючи, що Exxon Mobil оголосила про запаси в 2015 році.

Квік переважно поділяє точку зору Міхареса, але зазначає, що відкриття нафтових запасів дозволило б чавістам зробити це питання ще більш ідеологічним.

«Скифское золото» из Крыма возвращается в Украину после выставки в Нидерландах

«Чавісти бачать Exxon Mobil як репрезентацію «північноамериканського імперіалізму». Нинішній уряд Гайани, який дотримується ліберальної економічної політики, також розглядається як спільник США», – сказав Квік.

Раніше Гайаною керували ліві політики, які поділяли ту саму ідеологію з правлячою партією Венесуели, через що Каракас не бажав встановити контроль над Ессекібо, за словами Квіка.

Ще одна потенційна причина відновлення територіальних претензій Венесуели може бути пов’язана з поточною глобальною політичною ситуацією, як зазначив Квік.

«Відвернення уваги США від конфліктів у Східній Європі та на Близькому Сході могло б дати великим державам, таким як Росія та Китай, які підтримують Венесуелу, можливість переслідувати свої геополітичні інтереси», – сказав він.

Однак Квік попередив, що Мадуро навряд чи зробив далекосяжні стратегічні розрахунки.

Чи буде війна між Гайаною та Венесуелою?

Цифри вказують на явну різницю у військовій потужності між двома сусідами: сили оборони Гайани стверджують, що мають приблизно 4150 активних солдатів, тоді як армія Венесуели каже, що може мобілізувати до 235 000 солдатів.

Тим не менш, і Квік, і Міхарес вважають, що Венесуела навряд чи буде відстоювати свої вимоги військовими засобами, як показав референдум.

Міхарес попередив, що військова суперечка зробить Венесуелу менш привабливим місцем для іноземних інвесторів, ніж вона є.

Квік зазначив, що Сполучене Королівство все ще сприймає себе як захисну силу Гайани.

Крім того, наприкінці листопада Міністерство оборони США також заявило про намір направити делегацію до південноамериканської країни.

Токмак — місто в Запорізській області України

Віце-президент Гайани Бхаррат Джагдео зайшов так далеко, що припустив можливість використання цієї території як військової бази.

Обидва експерти сказали, що можуть бути незначні сутички вздовж прикордонної річки Куюні, як це було в минулому.

Однак вони підкреслили, що через складні географічні характеристики Ессекібо Венесуелі буде важко взяти його під контроль.

«Це найглибший тропічний ліс; важко орієнтуватися навіть невеликим групам людей, які знайомі з територією, не кажучи вже про армію», — сказав Квік.

Уряд Гайани в Джорджтауні майже не контролює те, що відбувається в регіоні, додав він, підкресливши, що Каракас навряд чи матиме кращі шанси керувати нею.

Автор: Ян Д. Вальтер

От admin