У Гарвардському університеті розробили «розумну» рідину, властивості якої можуть бути запрограмовані.

Американські та китайські вчені наблизились до створення Термінатора з рідини

Вчені з Гарварду розробили програмовану рідину з унікальною структурою, яка може радикально змінювати свої властивості, такі як стисливість, оптичну поведінку та в’язкість. Це перша метарідина, здатна переходити між ньютонівськими та неньютонівськими станами. Дослідження показують, що така рідина може бути корисною у багатьох сферах, зокрема в робототехніці. Метаматеріали, які визначаються своєю структурою, а не складом, зазвичай мають фіксоване положення компонентів у решітчастій структурі. Однак, новий матеріал складається з дрібних гумоподібних сфер, розташованих у нестискальній рідині, наприклад, силіконовому мастилі.

Ці сферичні капсули, наповнені повітрям, деформуються під тиском, утворюючи лінзоподібну півсферу. Без тиску вони повертаються до своєї звичної форми. Це істотно змінює властивості рідини: наприклад, півсфери дозволяють світлу фокусуватися і проходити через речовину, тоді як цілі сфери перешкоджають цьому. Відмінно від твердих метаматеріалів, метарідини можуть текти та пристосовуватися до форми ємності. Вчені прагнули створити метарідину, яка б не лише мала ці властивості, але й дозволяла б програмувати її в’язкість, стисливість та оптичні характеристики.

Для демонстрації можливостей метаматеріалу, вчені використали його як гідравлічну рідину у роботизованій руці. Це дозволило роботу брати крихкі предмети, такі як скляну пляшку та яйце, не пошкоджуючи їх. Рідина самостійно адаптувалася до тиску різних об’єктів без потреби в додатковому програмуванні чи зовнішньому контролі, що було б неможливим зі звичайною гідравлічною рідиною, як-от вода. Наразі вчені тільки починають досліджувати потенціал нової субстанції і планують тестувати її акустичні та термодинамічні характеристики.

Ще один крок до створення Термінатора також зробили китайські вчені.

Китайський Термінатор з рідкого металу

У відомому фільмі «Термінатор 2: Судний день» основним зловмисником є робот-термінатор T-1000, який має унікальну здатність змінювати форму завдяки рідкісному металу, з якого він зроблений. Тепер, наука наближається до фантастики — вчені створили двигун на рідкому металі, що працює автономно.

Китай може створити Термінатора з рідкого металу

Вчені з Пекінського університету Цінхуа створили рідкий метал, який може самостійно отримувати енергію для руху, без потреби в електричній стимуляції, на відміну від попередніх методів. Вони виявили, що сплав галію, олова та індія, переважно галію, який стає рідким при температурі 30 градусів за Цельсієм, може трансформуватися у різноманітні форми в специфічному середовищі.

При зануренні сплаву в розчин гідроксиду натрію або звичайний сольовий розчин, він починає рухатися, використовуючи пластівці алюмінію як паливо. Рідкий метал легко переміщається прямо, по колу, а також може обходити складні форми, що нагадує поведінку T-1000 з фільму, зауважують розробники. Вони називають це явище Soft machine (м’який двигун). Хоча ідея використання галію як «рідкого металу» не є новою, розробники змогли змусити його рухатися без зовнішнього стимулу, що відкриває перспективи для створення повністю автономних структур за допомогою Soft machine.

Звісно, розробка таких систем не може функціонувати зі свідомістю, а керування їх рухами наразі є майже неможливим. Проте, Soft machine можливо застосувати в системах, де потрібен циклічний рух матеріалів. Вчені вважають, що ця технологія може бути використана для забезпечення циркуляції рідин у охолоджувальних пристроях без потреби у зовнішньому джерелі енергії. У далекому майбутньому, можливо, вона дозволить створити сховище даних, доступ до якого буде на молекулярному рівні.

От admin