Інфраструктура виявляється зайвою: Пентагон розробляє допоміжні БПЛА, які можна буде запускати з необлаштованих майданчиків.

Агенція DARPA, що входить до складу Пентагону, оголосила про запуск розробки проекту ANCILLARY — допоміжних безпілотних літальних апаратів, які не потребують спеціалізованої інфраструктури.

Згідно з інформацією на офіційному сайті відділу Міністерства оборони США, Агентство перспективних дослідницьких проектів (DARPA) віднесло до пріоритетних завдань розробку концепції проекту ANCILLARY, який передбачає створення допоміжних безпілотних літальних апаратів, що не потребують інфраструктури для запуску, за даними ace450.com.

Програма зосереджена на створенні легкого безпілотного літака X-класу для вертикального зльоту та посадки, який матиме підвищену вантажопідйомність і здатність до довготривалої роботи. Шість компаній були обрані для розробки кінцевого дизайну на другій стадії проекту: AeroVironment, Griffon Aerospace, Karem Aircraft, Method Aeronautics, Northrop Grumman, і Sikorsky.

Деякі компанії отримали завдання знайти інноваційні способи збільшення ваги корисного навантаження та дальності польоту для малих допоміжних безпілотних літальних апаратів.

«Мета програми ANCILLARY — потроїти можливості безпілотних літальних апаратів з малим вертикальним зльотом та посадкою (VTOL) порівняно з сучасними літаками», — сказав Стів Комадіна, керівник програми DARPA для ANCILLARY.

Агенція розраховує, що обрані компанії будуть вдосконалювати конструкцію, застосовуючи новітні конфігурації, двигуни та системи керування. Окрім цього, метою плану є ліквідація необхідності у спеціалізованій інфраструктурі для лансування безпілотних апаратів.

Прогнозований компактний безпілотний літальний апарат здатен здійснювати вертикальні зльоти та посадки, подібні до вертольота, на палубах кораблів та у віддалених локаціях на суші, не залежачи від метеорологічних умов. Крім того, він має виконувати функції, аналогічні до ефективного крилатого літака, здатного перевозити значні вантажі.

«Групи цих малих безпілотних літальних апаратів можуть бути використані з корабля для здійснення спостереження за поверхневими суднами поза межами прямої видимості F2T2 (виявлення, фіксація, слідкування за ціллю), що є важливим для командира корабля,» — зазначив Стів Комадіна.

Згідно з інформацією від DARPA, очікується, що нові технологічні розробки будуть використовуватися переважно для підтримки військово-морського флоту та морських операцій, але інші види військ також проявляють значний інтерес. Армія, військово-повітряні сили, командування спеціальних операцій та берегова охорона зацікавлені у використанні цих технологій для логістики, виконання бойових завдань та спеціальних місій.

На початковому етапі (Ia) консультативна група проаналізувала концептуальні проекти дев’яти компаній, включаючи як звичайних, так і нетипових військових підрядників.

Шість обраних компаній тепер сконцентруються на розробці проєктів безпілотників X-класу на стадії Ib. Вони продовжать роботу над проєктуванням, аналізом та тестуванням, щоб створити демонстраційний прототип безпілотника X-класу. Цей прототип продемонструє технології, які потрібні для майбутнього оперативного безпілотного літального апарату, здатного виконувати запуск з кораблів військово-морського флоту без великих механічних пускових систем та обладнання для посадки, які зараз використовуються.

Відповідно до заяви DARPA, на етапі Ib основний акцент буде зроблено на зменшенні системних ризиків, пов’язаних із зависанням безпілотних літальних апаратів.

Після десятимісячного етапу команди подадуть конкурсні пропозиції для другої фази, що охоплюватиме детальне проектування, виробництво та льотні випробування. DARPA має намір завершити проект льотними випробуваннями безпілотного апарату класу X, які заплановано на початок 2026 року.

Згідно з планом-завданням DARPA, безпілотні апарати X-класу будуть оснащені ключовими технологіями, які необхідні для функціонування літальних апаратів з великою вантажопідйомністю.

«Очікується, що оперативні можливості, які забезпечує ANCILLARY, будуть підсилені іншими технологіями, розробленими різними науково-дослідними та інженерними організаціями Міністерства оборони, включаючи прогрес у сферах сенсорної техніки, радіоелектронної боротьби, а також автономії та штучного інтелекту», — зазначив Стів Комадіна.

Одна з компаній, обраних для участі в проєкті, Sikorsky, вже проводить льотні випробування, щоб удосконалити свою унікальну конфігурацію з двома повітряними гвинтами, відому як «крило з повітряним гвинтом». Така конфігурація дозволяє літаку підійматися та сідати вертикально, нагадуючи вертоліт, і плавно переходити у горизонтальний політ.

Як вказується, якщо компанія Sikorsky буде обрана для створення літального апарату для подальшого допоміжного етапу, це буде 136 кілограмовий гібридно-електричний літальний апарат із 27 кілограмами корисного навантаження для розвідки, спостереження та рекогностування.

От admin